Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024
26 C
Athens

Αστέρας Τρ. – Πανσερραϊκός 1-0: Δύσκολη νίκη με Μιριτέλο

Με “χρυσή” αλλαγή τον Μιριτέλο που πέτυχε το νικητήριο γκολ επτά λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό στην αυλαία του πρώτου γύρου (13η αγωνιστική) του πρωταθλήματος της Super League…

Πολύ κακό από πλευράς ποιότητας το πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις. Με τον αστέρα να έχει μια καλή κεφαλιά του Μάντζη στο 29’ και τον Πανσερραϊκό να έχει δύο καλές στιγμές με τους Κοτζαμανίδη στο 32’ και ένα παραλίγο αυτογκόλ του Καστάνιο στο 36’.

Στο β’ μέρος το ματς άνοιξε και ο Πανσερραϊκός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το Αλεκσιτς στο 48’ για να χάσει τεράστια ευκαιρία και ο Μάντζης στο 54’ για τους γηπεδούχους. Στο 69’ από τα δυο μέτρα ο Καλτσάς έκανε την κεφαλιά άουτ. Ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 78’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μιριτέλο μετά από ασυνεννοησία των αμυντικών του Σερρών με τον Χοβάν. Το εκμεταλλεύτηκε ο Μπαρτόλο (μπήκε επίσης αλλαγή) που γύρισε στον αμαρκάριστο Μιριτέλο κι αυτός προ κενής εστίας έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο διαιτητής Τσέτσιλας «κιτρίνισε» τους Κρέσπι, Στάικο, Γκος, Πηλέα, Πεταυράκη, Καλτσά, Καστάνιο, Τόμας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκος (59’ Σουρλής), Μουνάφο (93’Αντεφανομπόρν), Καλτσάς, Κρέσπι, Ζουγλής (59’ Μπαρτόλο), Μάντζης (71’ Μιριτέλο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Γκοτζαμανίδης, Πηλέας (72’ Πεταυράκης), Ουντρεαόγκο, Στάικος (72’ Μορέιρα), Μούργος (84’ Μούργος), Χατζηστραβός (80’ Σοφιανός), Μασαρίποφ, Άλεξιτς.