Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024
27.4 C
Athens

Μπάσκετ: Θρίαμβος για τα κορίτσια μας στο Ευρωμπάσκετ

Σπουδαία Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί η υποθήκη πρόκρισης στην επόμενη φάση πέτυχε η Εθνική Γυναικών στο Ευρωμπάσκετ: 73-65 την ισχυρή Λετονία.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 32-34, αλλά η Ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο 56-47 με κορυφαίες τις Άρτεμη Σπανού, Μαριέλλα Φασούλα και Ελεάνα Χριστινάκη.

Η Εθνική μας χρειάζεται νίκη επί της Ισπανίας στο κυριακάτικο ματς (τελευταίο του Ομίλου) για να σφραγίσει το εισιτήριο της για τον επόμενο γύρο, αλλά έχει ελπίδες πρόκρισης ακόμα και με ήττα, ανάλογα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Στον εναρκτήριο αγώνα της, χθες, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 74-69. Η Λετονία είχε ξεκινήσει με απρόσμενη νίκη επί της Ισπανίας (67-63).

Aπέναντι στις Λετονές, ο Πέτρος Πρέκας χρησιμοποίησε τις Σταμολάμπρου 7, Παυλοπούλου 2, Τσινέκε 9, Σωτηρίου, Σπανού 22, Φασούλα 22, Χριστινάκη 11.

Ο αγώνας με την Ισπανία θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (20.45) στο Τελ Αβίβ. Η τελική φάση έχει προγραμματιστεί να γίνει στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας.