Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024
27.4 C
Athens

Παναιτωλικός: Με τριάρα (3-0) επί της Κηφισιάς ξέφυγε από την τελευταία θέση

Ο Παναιτωλικός στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου φιλοδώρησε με τρία γκολ την Κηφισιά και κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα (3-0), ξεφεύγοντας από την ουρά της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έψαχνε το γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαντρ ανέτρεψε τον Χουάνπι και ο Ζοάο Πέδρο ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός αναζητούσε το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη πολύτιμη νίκη. Στο 61’ ο Τορεχόν έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Φρεντ Ντουάρτε έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 2-0.

Η Κηφισιά έψαχνε κι αυτή ένα γκολ, ανοίχθηκε και οι γηπεδούχοι την «πλήγωσαν» για τρίτη φορά. Στο 78’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπρούνο Ντουάρτε κέρδισε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος, ωστόσο ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε και τρίτο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 80’ με τον Οζέγκοβιτς και στο 92’ με τον Αντερέγκεν έχασαν μοναδικές ευκαιρίες.