Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024
21 C
Athens

Ποδόσφαιρο-Μουντιάλ U20: Προκρίθηκαν στους «16» Αγγλία, Ουρουγουάη, περιμένει η Τυνησία

Με τη «λευκή» ισοπαλία στον αγώνες Ιράκ-Αγγλία και τη νίκη της Ουρουγουάης επί της Τυνησίας με 1-0 (90’+2′ πέναλτι Γκονζάλες) «αφραγίστηκε» η αγωνιστική δράση και στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 που διεξάγεται στην Αργεντινή, με τους Άγγλους και τους Ουρουγουανούς να κερδίζουν την παρουσία τους στη φάση των «16» και τους (τρίτους) Τυνήσιους να περιμένουν πια την εξέλιξη στον 6ο όμιλο.

Η Τυνησία έχει 3 βαθμούς με συντελεστή 3-2 στα γκολ και για την ώρα είναι πάνω μόνο απ’ την Ιαπωνία (3 βαθμοί, 3ος όμιλος, 3-4 γκολ) στη «μάχη» για τα 4 τελευταία «εισιτήρια» που θα προκύψουν απ’ τις καλύτερες τρίτες των γκρουπ.

Αν η Ονδούρα και η Γαλλία έρθουν ισόπαλες ή δεν πετύχουν οι Γάλλοι μία μεγάλη νίκη (με πολλα γκολ) για να υπερκαλύψουν τη διαφορά τερμάτων, η Τυνησία θα είναι η 4η καλύτερη τρίτη απ’ τα γκρουπ. Αν νικήσει η Ονδούρα, η Τυνησία θα μείνει εκτός.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους έξι ομίλους της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αργεντινή-Ουζμπεκιστάν 2-1

Γουατεμάλα-Νέα Ζηλανδία 0-1

 

2η αγωνιστική

Ουζμπεκιστάν-Νέα Ζηλανδία 2-2

Αργεντινή-Γουατεμάλα 3-0

 

3η αγωνιστική

Νέα Ζηλανδία-Αργεντινή 0-5

Ουζμπεκιστάν-Γουατεμάλα 2-0

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αργεντινή 3 10-1 9 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ουζμπεκιστάν 3 5-4 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νέα Ζηλανδία 3 3-7 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Γουατεμάλα 3 0-4 0

 

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΗΠΑ-Ισημερινός 1-0

Νησιά Φίτζι-Σλοβακία 0-4

 

2η αγωνιστική

ΗΠΑ-Νησιά Φίτζι 3-0

Ισημερινός-Σλοβακία 2-1

 

3η αγωνιστική

Ισημερινός-Νησιά Φίτζι 9-0

Σλοβακία-ΗΠΑ 0-2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΗΠΑ 3 6-0 9 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ισημερινός 3 11-2 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Σλοβακία 3 5-4 3 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νησιά Φίτζι 3 0-16 0

 

 

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ισραήλ-Κολομβία 1-2

Σενεγάλη-Ιαπωνία 0-1

 

2η αγωνιστική

Σενεγάλη-Ισραήλ 1-1

Ιαπωνία-Κολομβία 1-2

 

3η αγωνιστική

Κολομβία-Σενεγάλη 1-1

Ιαπωνία-Ισραήλ 1-2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Κολομβία 3 5-3 7 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ισραήλ 3 4-4 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ιαπωνία 3 3-4 3

Σενεγάλη 3 2-3 2

 

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ιταλία-Βραζιλία 3-2

Νιγηρία-Δομ.Δημοκρατία 2-1

 

2η αγωνιστική

Ιταλία-Νιγηρία 0-2

Βραζιλία-Δομ.Δημοκρατία 6-0

 

3η αγωνιστική

Βραζιλία-Νιγηρία 2-0

Δομ. Δημοκρατία-Ιταλία 0-3

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βραζιλία 3 10-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ιταλία 3 6-4 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νιγηρία 3 4-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Δομ. Δημοκρατία 3 1-8 0

 

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αγγλία-Τυνησία 1-0

Ουρουγουάη-Ιράκ 4-0

 

2η αγωνιστική

Ιράκ-Τυνησία 0-3

Ουρουγουάη-Αγγλία 2-3

 

3η αγωνιστική

Ιράκ-Αγγλία 0-0

Τυνησία-Ουρουγουάη 0-0

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγγλία 3 4-2 7 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ουρουγουάη 3 7-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Τυνησία 3 3-2 3

Ιράκ 3 0-7 1

 

 

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Γαλλία-Νότια Κορέα 1-2

Γκάμπια-Ονδούρα 2-1

 

2η αγωνιστική

Νότια Κορέα-Ονδούρα 2-2

Γαλλία-Γκάμπια 1-2

 

3η αγωνιστική

Ονδούρα-Γαλλία 29/5

Νότια Κορέα-Γκάμπια 29/5

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γκάμπια 2 4-2 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νότια Κορέα 2 4-3 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ονδούρα 2 3-4 1

Γαλλία 2 2-4 0

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τα νέα της ημέρας κάθε πρωί στο email σου!

Δε θα σας στείλουμε ποτέ spam! Διαβάστε την πολιτική απορρήτου μας.

ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ NEA