Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024
27.4 C
Athens

Τένις: Εκτός τελικού η Σάκκαρη στο Βερολίνο

Ένας ακόμη χαμένος ημιτελικός, πέμπτος συνεχόμενος μέσα στο 2023, προστέθηκε στο βιογραφικό της Μαρίας Σάκκαρη: 4-6, 6-7 (8) από τη Ντόνα Βέκιτς στο χορτάρι του Βερολίνου, σε 2 ώρες και 16 λεπτά.

H Σάκκαρη βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο δεύτερο σετ όπου προηγήθηκε με 5-4, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το σέρβις της. Στη συνέχεια κατόρθωσε να αποσοβήσει τέσσερα ματς-πόιντ πριν παραδοθεί στην Κροάτισσα, νούμερο 23 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε ευκαιρία ακόμα και για κατάκτηση τίτλου, αφού έχουν αποκλειστεί αρκετά φαβορί (Σαμπαλένκα, Γκοφ, Ριμπάκινα). Στον άλλον ημιτελικό, θα αναμετρηθούν η Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα και η Ρωσίδα Eκατερίνα Αλεξαντρόβα.
Και οι δύο αθλήτριες έδωσαν δύο αγώνες μέσα στη μέρα, αφού οι εξ αναβολής λόγω της χθεσινής βροχόπτωσης προημιτελικοί έγιναν το πρωί. Η Σάκκαρη νίκησε την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα με 7-6 (7), 6-1 για να προκριθεί στην τετράδα.