Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2024
32 C
Athens

«Κόκκινος» θρίαμβος και στο μπάσκετ: 75-57 την Εφές

Η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τη θριαμβευτική για το σύλλογο βραδιά, με μία μεγάλη σε έκταση νίκη επί της Αναντολού Εφές: 75-57. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 33-25.

Το ΣΕΦ ήταν γεμάτο και το κλίμα πανηγυρικό, αν και τα πρώτα λεπτά έγιναν μπροστά σε μισοάδειες εξέδρες, αφού πολλοί φίλοι του Ολυμπιακού πήγαν στο μπάσκετ απ’ ευθείας από το γειτονικό γήπεδο «Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» πόνταραν στην άμυνά τους και έφτασαν σε διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο κιόλας: 26-16, 32-22. Οι Παπανικολάου, Κάνααν ανέβασαν το σκορ στο 46-32 και ο Πίτερς έγραψε με τρίποντο το 61-43 στο τέλος της γ΄περιόδου. Η συνέχεια ήταν εύκολη για τους πρωταθλητές Ελλάδας, αφού η «ψαλίδα» έφτασε και στο +25.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τους Γουόκαπ 4, Κάνααν 10, Λούντζη, Ουίλιαμς-Γκος 14, Λαρεντζάκη 4, Παπανικολάου 14, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12, Μιλουτίνοφ 6, Φαλ 7, Πάπας, Τανούλη. Απουσίασαν και πάλι οι τραυματίες ΜακΚίσικ, Σίκμα.

Ο Ολυμπιακός μετράει πλέον 3 νίκες σε 5 αγώνες. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς απώλειες (5-0), ενώ η απογοητευτική Εφές έπεσε στο 2-3. Από την πρωταθλήτρια Τουρκίας ξεχώρισαν οι Μπράιαντ 10, Τόμπσον 9, Λάρκιν 8, Ουίλις 8.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το βράδυ της Παρασκευής την ταραγμένη Βασκόνια (1-3), η οποία ήρθε στην Αθήνα χωρίς τον τραυματισμένο Νίκο Ρογκαβόπουλο. O Έλληνας διεθνής υπέστη θλάση και θα επιστρέψει σε δύο μήνες. Ο αγώνας στο ΟΑΚΑ θα αρχίσει στις 22.15.