Κυριακή, 6 Οκτωβρίου 2024
22.5 C
Athens

Ήττα και αποκλεισμός για Τσιτσιπά από τη συνέχεια του Ουίμπλεντον

Ένα βήμα πριν τα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο φετινό Ουίμπλεντον. Ο φορμαρισμένος Αμερικανός Κρίστοφερ Γιούμπανκς κέρδισε με 6-3, 6-7 (4), 6-3, 4-6, 4-6 και απέκλεισε τον Έλληνα πρωταθλητή.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, αλλά εμφανίστηκε καταπονημένος από τους συνεχόμενους αγώνες και δεν είχε αποθέματα ενέργειας, ενώ έχασε δύο τελευταίες ευκαιρίες να ισορροπήσει το πέμπτο σετ στο τελευταίο γκέιμ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της καριέρας του 25χρονου Τσιτσιπά σε παιχνίδι πέντε σετ στο Ουίμπλεντον. Στους πρώτους γύρους του φετινού τουρνουά είχε νικήσει με 3-2 τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ και τον Βρετανό Άντι Μάρεϊ.

Αντίπαλος του Γιούμπανκς (νο 43 της παγκόσμιας κατάταξης)στον προημιτελικό της Τετάρτης θα είναι ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ.