Τρίτη, 2 Ιουλίου 2024
30.3 C
Athens

Με σκόρερ τον Ποντένσε ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο 2-0

Με δύο γκολ του Ντάνιελ Ποντένσε ο Ολυμπιακός νίκησε στο Ηράκλειο με 2-0 τον ΟΦΗ για την 9η αγωνιστική της Super League και ακολουθεί κατά πόδας τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός πήρε την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα κι έβγαινε πολύ γρήγορα στην επίθεση με κινητήριο μοχλό τον Μαντί Καμαρά. Και κάπως έτσι στο 10ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Καμαρά βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Κίνι, αυτός γύρισε στον Μασούρα ο οποίος με γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι βρήκε ξεμαρκάριστο τον Ποντένσε που με πλασέ στη κίνηση νίκησε τον Μπάουμαν (0-1).

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν όμως να απειλήσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Αντίθετα οι Πειραιώτες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Γιόβετιτς στο 28’, Ποντένσε στο 31’ και Μασούρα στο 43’.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 46’ και στο 47’ με τον Μασούρα. Ο ΟΦΗ με δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών (Μπάκιτς, Καρώ) προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του. Όμως η πίεση των «ερυθρόλευκων» έφερε στο 54’ και το 0-2. Ο Γιόβετιτς πίεσε κι έκλεψε τη μπάλα από τον Βούρο έστρωσε στον Ποντένσε που με ψύχραιμο πλασέ στην κενή εστία πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 58’ ο Μασούρας πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Οι Κρητικοί στο ίδιο διάστημα προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με στημένες φάσεις και δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση στο ματς στο 72’ με σουτ του Τοράλ λίγο άουτ. Οι Πειραιώτες έριξαν τον ρυθμό τους στο τελευταίο τέταρτο και ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Πασχαλάκη.

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος «κιτρίνισε» τους Καμαρά, Γκλάζερ, Πορόζο, Ρέτσο.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (46’ Αμπάντα), Τοράρινσον, Λάρσον (79’ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γκαγιέγος (68’ Τοράλ), Μπάκιτς (25’ Φελίπε), Ντίκο (68’ Ριέρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ορτέγκα, Ρέτσος, Πορόζο, Εσε, Καμαρά (83’ Καρβάλιο), Σολμπάκεν (65’ Μπιέλ), Ποντένσε (83’ Σκάρπα), Μασούρας (76’ Αλεξανδρόπουλος), Γιόβετιτς (65’ Ελ Κααμπί).