Τρίτη, 2 Ιουλίου 2024
30.3 C
Athens

Μεγάλη νίκη για την Εθνική (2-0 την Ιρλανδία) – Ελπίζει σε απευθείας πρόκριση στα τελικά

Η Εθνική μας νίκησε εκτός έδρας την Ιρλανδία 2-0 για τον 2ο όμιλο στην 7η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στα τελικά. Η «γαλανόλευκη» με νίκη την Δευτέρα επί της Ολλανδίας στην Opap Arena θα αγκαλιάσει την συμμετοχή της στην μεγάλη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 4’ ο Βλαχοδήμος απέκρουσε σουτ του Σμολμπόουν. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Φέργκιουσον κατέληξε στο κάθετο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια η Εθνική μας ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 20’ άνοιξε το σκορ. Ο Τσιμίκας σέντραρε και ο Γιακουμάκης με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-1. Αυτό ήταν το τρίτο του γκολ σε 19 ματς με την εθνική ομάδα.

Στο 37’ ο Πέλκας βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπαζούνου, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έγινε το 0-2.

Ο Μάνταλος με εξαιρετικό τρόπο βρήκε τον Γιακουμάκη, εκείνος γύρισε στην περιοχή, ο Πέλκας στο δεύτερο δοκάρι τροφοδότησε τον Μασούρα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας έκανε σωστή διαχείριση και κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Ο Γ. Νίμπεργκ (Σουηδία) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σμολμπόουν, Πέλκα, Μπουχαλάκη.

Ιρλανδία: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (70’ Τζόνστον), Φέργκιουσον, Σμολμπόουν (71’ Ρόμπινσον), Σκέιλς, Νάιτ, Ογκμπένε, Κόλινς (46΄Μάνινγκ).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64’ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (87’ Σιώπης), Μασούρας (88’ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70’ Ιωαννίδης).