Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου 2024
20.3 C
Athens

Σούπερ Λίγκα: Ο Ατρόμητος τιμώρησε τις γκέλες του Μπρινιόλι, νίκησε τον ΠΑΟ (3-2) και τον έριξε από την κορυφή

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα «δώρα» του Μπρινιόλι, νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό και τον γκρέμισε από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Στο Περιστέρι οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 38’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιωαννίδη (ανατροπή Παλάσιος από τον Κεσχρίντα). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπρινιόλι υπέπεσε σε μία απίστευτη γκάφα, «έχασε» τη φάση και ο Γκονζάλες ισοφάρισε σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Βέργο (50’) και Ρομπάιγ (64’), κλειδώνοντας τη νίκη τους. Αίσθηση προκαλεί το γεγονός ότι ακόμα και η «πράσινη» ΠΑΕ με ανάρτηση της στο twitter αναφέρθηκε στα λάθη του Ιταλού γκολκίπερ: «64′ 3-1 Νέο δώρο στον Ατρόμητο. Σε γρήγορη αντεπίθεση του Ατρομήτου γίνεται κάθετη πάσα του Έντερ στον Ρομπάιγ, ο Μπρινιόλι βγαίνει διστακτικά από την εστία του και ο Ρομπάιγ με «σκαφτό» πλασέ σκοράρει».

Στο 89’ ο Μαντσίνι είχε δοκάρι και στο 93’ ο Ιωαννίδης με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (χέρι του Ντε Μποκ) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Γ. Παπαδόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κούντε, Κεσχρίντα, Πέρεθ, Βιλένα, Κλεϊνχέισλερ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Καμαρά (87’ Φριντγιόνσον), Έντερ Γκονζάλες (94’ Ιμερέκοφ), Ρομπάιγ (87’ Γιουμπιτάνα), Βέργος, Βαλένσια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (68’ Αράο), Χουάνκαρ (88’ Κλεϊνχέισλερ), Βιλένα, Πέρεθ, Μπερνάρ, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Μαντσίνι.

*Στο ματς της Λαμίας ο Βόλος νίκησε με σκορ 2-1 την τοπική ομάδα (71’ Καρλίτος – 56’ Γκαρσία, 80’ Κόμπα) και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.