Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2024
26.4 C
Athens

Τουρνουά Ακρόπολις: Φιλική ήττα της Εθνικής από τη Σερβία (64-71)

Με μία ήττα από την ισχυρή Σερβία στο ΟΑΚΑ, 64-71, ξεκίνησε η Εθνική μας τους αγώνες της για το τουρνουά «Ακρόπολις», στα πλαίσια της προετοιμασίας της για το Μουντομπάσκετ της Μανίλα.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 35-39, ενώ η διαφορά στην γ’ περίοδο έφτασε και τους 15 πόντους (37-52). Οι Παπαγιάννης, Παπαπέτρου ξεκίνησαν την ελληνική αντεπίθεση και ο εκπληκτικός Νίκος Ρογκαβόπουλος, πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 19 πόντους, ισοφάρισε σε 59-59 με τρίποντο. Ωστόσο, οι Σέρβοι απάντησαν με σερί 3-10 και καθάρισαν το ματς.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που αποθεραπεύτηκε, επέστρεψε στη δράση και πέτυχε 11 πόντους. Ο Δημήτρης Ιτούδης χρησιμοποίησε και τους Ουόκαπ, Λούντζη 5, Μωραΐτη 2, Λαρεντζάκη, Αγραβάνη 1, Μποχωρίδη 2, Παπαγιάννη 6, Θ. Αντετοκούνμπο 7, Μήτογλου 9, Χατζηδάκη 2.

Απουσίασε λόγω μυικών σπασμών στη μέση ο Κώστας Παπανικολάου, αποκλείστηκε από τη 14άδα ο Τσαλμπούρης, δεν έπαιξαν οι Καλαϊτζάκης, Τολιόπουλος, ενώ οι Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο συνεχίζουν τη θεραπεία. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν αρχηγός της Εθνικής για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Οι Μπογκντάνοβιτς (15), Μιλουτίνοφ (14), Γκούντουριτς (14) ξεχώρισαν από την Σερβία του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου Μιχάλη Κατσουρή, που δολοφονήθηκε από Κροάτες και Έλληνες χούλιγκανς το βράδυ της Δευτέρας στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ανάμεσα στους 9.000 θεατές του αγώνα ήταν και οι Βασίλης Σπανούλης, Ζέλικο Ομπράντοβιτς Ντράγκαν Τάρλατς.

Η «επίσημη αγαπημένη» θα υποδεχθεί μεθαύριο την Ιταλία στο ΟΑΚΑ, στο τελευταίο φιλικό της επί ελληνικού εδάφους. Την επόμενη εβδομάδα θα δώσει και δύο φιλικά με τις ΗΠΑ και Γερμανία στο Άμπου Ντάμπι.

Νωρίτερα, έγινε η κλήρωση των προκριματικού γύρου για το Ευρωμπάσκετ 2025, ένας Όμιλος του οποίου θα διεξαχθεί στην Κύπρο. Η Εθνική Ελλάδας έπεσε στον ίδιο Όμιλο με τις Τσεχία, Μ. Βρετανία και Ολλανδία. Στα τελικά θα προκριθούν οι πρώτες τρεις ομάδες. Οι αγώνες θα γίνουν σε “παράθυρα”, από τις 19 Φεβρουαρίου 2024 μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου 2025.